Notatka z akcji „Tydzień grzeczności i uprzejmości”.

4 grudnia 2017

W dniach 20 - 24 listopada w Szkole Podstawowej trwała akcja „Tydzień grzeczności  i uprzejmości”. Uczestnikami byli uczniowie klas I-VI, z podziałem na grupy wiekowe: Pacholęta  i Małolaty. Celem akcji było przede wszystkim propagowanie zasad dobrego wychowania na co dzień oraz promowanie kultury osobistej w kontaktach międzyludzkich. Przygotowane informacje na gazetce i szkolnych korytarzach miały za zadanie przypomnieć  o podstawowych zasadach savoir – vivre'u.

W kolejnych dniach tygodnia uczniowie wykonywali różne zadania. W poniedziałek uczniowie klas z grupy Pacholąt wykonały "Drzewko życzliwości", na którym były tylko miłe słowa. We wtorek Szkolny Patrol Życzliwości zbierał do puszek liściki z pozdrowieniami, życzeniami i przeprosinami dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, które następnego dnia przekazał adresatom. Okazało się, że nawet jedno słowo: dziękuję lub pozdrawiam może wywołać uśmiech. W środę w czasie kolejnych przerw sprawdzana była wiedza na temat zasad kulturalnego zachowania, np. kto pierwszy mówi dzień dobry, jak nie wypada zachować się wobec osoby dorosłej, jak kulturalnie przeprosić za popełnioną gafę. Za poprawną odpowiedź były drobne słodkie nagrody. W czwartek uczniowie wybierali spośród uczniów danej klasy "Dziewczynę z Klasą" i " Chłopaka z Klasą". Wyniki wyborów zostały przedstawione na szkolnej gazetce RSU, a wyróżnieni uczniowie otrzymają pamiątkowe dyplomy na apelu. Klasy piąte przygotowały plakaty SzkolnegoKodeksu Dobrego Zachowania Ucznia, natomiast klasy szóste wykonały prezentacje multimedialne związane z tematami: „Kultura w miejscu publicznym”, „Kultura stroju”,  „Kultura słowa”, „Kultura  w gościnie”, „Kultura na co dzień- czyli jak grzeczność pomaga   w życiu”. W ramach akcji  w szkolnej bibliotece przygotowano ekspozycję dostępnej literatury o kulturalnym zachowaniu i opracowano z uczniami Regulamin Kulturalnego Czytelnika.

Dziękujemy  uczniom ze Szkolnego Patrolu Życzliwości za zaangażowanie w akcję.

Koordynatorzy i osoby odpowiedzialne – p. Grażyna Bekker i p. Dorota Maciejewska.

Autor: Katarzyna Gajewska.