”Jak szkoła w praktyce może uczyć demokracji i postaw obywatelskich?”

7 stycznia 2018

19 grudnia 2017 roku w  ramach projektu MŁODY OBYWATEL odbyła się w szkole debata na temat:” Jak szkoła w praktyce może uczyć demokracji i postaw obywatelskich?"

Koordynator projektu, zastępca dyrektora pani E. Rogala wraz z uczniami klas VII, zaprosiła do rozmowy:  pana Starostę Bogdana Wankiewicza, pana Burmistrza Zdzisława Kmieć, przedstawiciela  Rady Miasta  pana Zbigniewa Ślusarskiego, panią Dyrektor  SP Iwonę Roguszewską, zastępcę dyrektora panią Wiesławę Sieczka, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz wychowawców kl. VII a, b  p. M. Ciułek   oraz p. K. Gajewską.

Debatę prowadzili uczniowie klasy VII b, biorący udział w projekcie - Ola i Mateusz.

Celem spotkania było przybliżenie edukacyjnej roli szkoły w propagowaniu demokracji oraz kształtowaniu postaw obywatelskich.  Udział w tej debacie stwarzał   możliwość szerzenia zasad demokratycznych wśród uczniów  szkoły, debata pozwoliła na wymianę doświadczeń w kreowaniu podstaw demokracji i postaw obywatelskich. Uczniowie poznali działania demokratyczne  mieszkańców w naszej lokalnej społeczności, zapoznali się z funkcjonowaniem naszej gminy-wystąpienie p. Burmistrza oraz radnego p. Z. Ślusarskiego. Starosta p. B. Wankiewicz mówił o tym,  na czym polegają demokratyczne wybory w naszym kraju. O  sposobie organizacji wyborów w naszej gminie opowiedział uczniom p. Burmistrz, który przedstawił także  plany  na nadchodzący 2018 rok , uczniów  interesowały  szczególnie te związane z nimi . Pani dyrektor I. Roguszewska  zmierzyła się z pytaniami  o to ,w jaki sposób nasza szkoła uczy samodzielności  oraz jakie są wady i zalety uczniowskiej samorządności. Głos w debacie zabrała także opiekunka RSU p. M. Ciułek, która mówiła o procedurach w wyborach do RSU oraz K. Gajewska - przedstawiła referat na temat działalności charytatywnej uczniów SP.

Na zakończenie Ola i Mateusz podziękowali wszystkim za przybycie i zabranie głosu, złożyli świąteczne życzenia i zaprosili do wspólnego zdjęcia.

Autor: Katarzyna Gajewska.