Teatry profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Człopie.

12 lutego 2018

W dniu 5 lutego 2018 r. uczniowie  obejrzeli spektakle profilaktyczne. Najmłodsi spotkali się z dociekliwym kotem, który powiódł ich przez zabawną i pouczającą opowieść o wytrwałości, pracowitości, byciu uczciwym i sprawiedliwym. Dzieci dowiedziały się, że złość czyni nas słabymi, a korzystanie z rad opiekunów powala na to, by dobro i prawda dawały nam szczęście.

Klasy  4, 5 i 6 obejrzały przedstawienie pt.: „MOŻESZ ODKRYĆ SIEBIE NA NOWO”, w którym poruszono problem zagrożeń towarzyszących potrzebie wykreowania własnej tożsamości. Bohater spektaklu podejmuje kolejne etapy decyzji i dokonuje wyborów. Staje przed problemem akceptacji przez grupę rówieśniczą, nie ulega ich wpływom i nawykom. Odnajduje  drogę do poznania siebie, poświęcając swój czas na niesienie bezinteresownej,  wypływającej z empatii i szacunku,  pomocy dla osoby starszej  i bezradnej.

Klasy 7 oraz oddziały gimnazjalne  obejrzały spektakl pt.: „NIEBEZPIECZNA SIEĆ”.  Zuza, główna bohaterka, nie przeczuwa, że jest ofiarą internetowej przemocy, zaczyna okłamywać rodziców i zgadza się na spotkanie z wirtualnym przyjacielem w realnym świecie. Jednak rzeczywistość szybko negatywnie weryfikuje oczekiwania Zuzy. Przyjaciel okazuje się nie tym, kogo pragnęła poznać dziewczyna. Na szczęście wrodzona roztropność i asertywność ratują bohaterkę spektaklu od popadnięcia w poważne kłopoty. Szczera rozmowa z rodzicami i odwaga w zwróceniu się o pomoc do policji pozwala w finale ująć groźnego przestępcę, który wykorzystywał znajomości internetowe do okradania mieszkań.

Każdy spektakl kończył się krótką prelekcją podsumowującą zagadnienia poruszane w przedstawieniu. Spektakle sfinansowane zostały przez GKRPA w Człopie, a spotkania zorganizowała pani Agnieszka Molińska.

Autor: Katarzyna Gajewska.