13 marca 2018

W dniu 27 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej w Człopie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski - „Bliżej literatury”. Celem konkursu było nie tylko rozwijanie zdolności recytatorskich, kształtowanie wrażliwości uczniów na piękno ojczystego języka, ale też przybliżenie twórczości polskiego pisarza i poety Zbigniewa Herberta (rok 2018 został ogłoszony – rokiem Zbigniewa  Herberta).

Konkurs skierowany był do dwóch grup wiekowych. Uczniowie klas IV, V i VI przygotowali  „wierszyki łamiące języki”, natomiast uczniowie klas VII,  II i III gimnazjum - wiersz i fragment prozy Zbigniewa Herberta.

Do konkursu zgłosiło się 26 uczniów, a swoje umiejętności zaprezentowało 22 uczniów.Komisja oceniała m.in. dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu, szczególnie przy wierszach szeleszcząco, trzeszczących, które mogą „łamać języki”. Po podsumowaniu punktacji wyłoniono zwycięzców w obu grupach. Spośród licznej grupy uczniów klas IV- VI w kategorii „Wierszyki łamiące języki” I miejsce uzyskała Julia Kufel z kl. IVb, która otrzymała maksymalną liczbę punktów za recytację wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Straszydło”. Kolejne miejsca zdobyły uczennice z klasy Va: na II m. -Monika Banaskiewcz, a na III m. – Hanna Jaworska. W grupie starszych uczniów I miejsce otrzymała Wiktoria Banaskiewicz z klasy VIIa, a II miejsce, z taką sama liczbą punktów, zdobyły uczennice Agata Głodowska z klasy VIIb oraz Weronika Goleniowska z klasy IIIa gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunki zasługują na uznanie i podziękowanie za przygotowanie ciekawych interpretacji wierszy.  Dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu i drobne nagrody za zwycięstwo zostaną wręczone na apelu.

Organizatorem konkursu była nauczycielka języka polskiego Dorota Maciejewska.

Autor: Katarzyna Gajewska