15 maja 2018

Dokładnie 227 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Konstytucję Majową uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Schyłek XVIII w. przyniósł 3 rozbiory i utratę niepodległości na 123 lata. Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jak czytamy we wstępie dokumentu, Konstytucja 3 Maja powstała „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”.

Ten bardzo trudny temat  najmłodszym uczniów ( klasy I-VI)  próbowały  przybliżyć klasy VIa i VIb . Udało im się to znakomicie! Obejrzeliśmy ciekawą lekcję historii. Była mowa o Polsce, jej pięknie i ojczystych barwach i oczywiście poznaliśmy krótką genezę uchwalenia pierwszej w Polsce Konstytucji.

Starsi uczniowie podeszli do tego trudnego tematu w trochę inny sposób . Na tym apelu "Chochlik" chciał nas nauczyć wielu rzeczy i w tym celu przenosił nas w czasie. Byliśmy w roku 1652, 1764, 1772, 1773 , przyjrzeliśmy się Sejmowi Wielkiemu i dniu 3 maja , kiedy to Stanisław August Poniatowski podpisał tę ważną dla Polaków Konstytucję. Na koniec wróciliśmy do teraźniejszości. Prowadzący apel uczniowie klas gimnazjalnych  starali się nam przekazać coś bardzo ważnego Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje dobrego „jutra".

Na szkolne obchody tego ważnego święta nauczyciele i uczniowie zaprosili Burmistrza Miasta i Gminy Człopa p. Z. Kmieć oraz Dyrekcję SP.

Autor: Katarzyna Gajewska.

• Powiększ zdjęcie Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w SP w Człopie