Sukcesy językowe uczniów w Konkursie Pięknego Czytania „Lesen, gehen…”

23 maja 2018

W dniu 19 maja 2018 r. w Bibliotece Filologicznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się finał  Konkursu Pięknego Czytania w języku niemieckim pn. „Lesen gehen…” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa wielkopolskiego i powiatu wałeckiego.  Była to już VI edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego przy współudziale Biblioteki Filologicznej NOVUM Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteki Niemieckiej Goethe Institut.

Do etapu finałowego zostało zakwalifikowanych 39 uczniów z klas gimnazjalnych oraz 55 uczniów szkół podstawowych. Każdy uczeń zaprezentował dwa wybrane wiersze w języku niemieckim. Ocenie podlegała płynność czytania, wymowa, intonacja oraz interpretacja wiersza. Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii szkół podstawowych Nils Ashier z klasy V a oraz Zuzanna Kruszewska z klasy VII b, natomiast w kategorii klas gimnazjalnych: Paulina Federowicz z klasy II b oraz Sebastian Bierbasz – Juchnowicz z klasy II a. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom językowy i ciekawą interpretację wierszy.

Największy sukces odniósł Niels Ashier, który w kategorii uczniów szkół podstawowych zajął I miejsce i zdobył główną nagrodę: wycieczkę do Poczdamu wraz z opiekunem. Wszyscy uczniowie otrzymali podziękowania za udział oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy Nilsowi oraz jego nauczycielce, Pani Dorocie Dobrzenieckiej – Mika tego wyjątkowego wyróżnienia.

Organizatorem etapu szkolnego i opiekunem uczniów podczas etapu finałowego była Pani Wiesława Sieczka.

Autor: Wiesława Sieczka