Wycieczka do Biskupina.

23 maja 2018

15 maja uczniowie klasy IV c i IVd  wraz z wychowawczyniami ( J. Wojtaszewską  i E. Szlędak )   odbyli całodniową wycieczkę, której głównym celem było odwiedzenie miejsc związanych z początkami polskiej państwowości.

Podróż rozpoczęła się  od zwiedzania osady Biskupin, która zbudowana została ok. VIII wieku p.n.e. Przewodnik oprowadził uczniów po biskupińskim grodzie. Dzieci zobaczyły  pale falochronowe z 2 700 roku p.n.e.. Dowiedzieli się , jak wówczas ludzie mieszkali, żyli, pracowali, spędzali swój czas.  Później  wzięli udział w  lekcji wyrobu biżuterii.   Samodzielnie przygotowali   wisiorki i pierścienie, które zabrali z sobą do domu. Oczywiście nie zabrakło też czasu na kupowanie pamiątek  - największym powodzeniem , tradycyjnie, cieszyły się łuki.

Kolejnym etapem podróży było Gniezno. Czwartoklasiści zwiedzili Katedrę Gnieźnieńską, podziwiali  słynne Drzwi Gnieźnieńskie, ukazujące życie i śmierć św. Wojciecha.  W katedrze podziwiali liczne kaplice  i podziemie, gdzie zachowały się relikty świątyń powstałych w X i XI w. Byli pod ogromnym wrażeniem, że chodzą po posadzce, po której niegdyś stąpali królowie Polski.

Wyjazd był udany i pełen wrażeń. Uczniowie  nie tylko się bawili, ale przede wszystkim uczyli.

Autor: Katarzyna Gajewska.