Polsko-niemiecka wymiana uczniowska.

25 września 2018

W dniach od 17. do 21.09.2018 r. gościliśmy w Człopie 16 osobową grupę uczniów,  wraz z  dwiema nauczycielkami, ze szkoły partnerskiej Schule am Bodden w Neuenkirchen. Wymiana szkolna miała na celu poznanie przez naszych gości zwyczajów, historii, kultury i życia codziennego uczniów z Polski. A wszystko to w duchu tolerancji i integracji europejskiej. Była również dobrym sprawdzianem znajomości języków obcych. Nasi uczniowie mieli możliwość wykorzystać w  w praktyce wiadomości i umiejętności zdobyte na lekcjach języków niemieckiego i angielskiego.

Uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach warsztatowych. Wspólnie tańczyli zumbę, tworzyli plakaty o Polsce i Niemczech , piekli pizzę.  Nie zabrakło rywalizacji sportowej . Rozegrano mecze  w piłkę nożną i kręgle. Podczas gry miejskiej nasi goście poznali uroki Człopy.  Zadaniem sześciu polsko-niemieckich drużyn  było dotarcie, według instrukcji , do wyznaczonych miejsc w mieście i wykonanie tam zadania np. rozwiązanie krzyżówki dotyczącej Człopy, ułożenie puzzli, czy przeczytanie w języku obcym łamańców językowych.

Uczniowie gościli również w Urzędzie Miasta i Gminy w Człopie, gdzie o Człopie i gminie  opowiadał pan Burmistrz Zdzisław Kmieć.

Do współpracy przy wymianie włączyło się Nadleśnictwo w Człopie, które zorganizowało wycieczkę krajoznawczą, która pokazała walory przyrodnicze naszej gminy. Dzięki uprzejmości Koła Karp uczniowie mogli uczestniczyć w zawodach wędkarskich. Łowienie ryb cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Wydarzeniem, które przełamało wszelkie bariery była dyskoteka, którą poprzedzał  obiad, na który nasi uczniowie zaprosili gości z Niemiec. Ostatni wieczór młodzież spędziła  przy ognisku.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze, przy pięknej pogodzie. Nawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości, które na pewno będą kontynuowane. Żal było się żegnać, ale zostaliśmy zapewnieni o chęci kontynuowania tradycji wymiany. Spotkamy się za rok, tym razem  w Neuenkirchen. Opiekunkami projektu były panie Joanna Wojtaszewska i Marta Warszycka. Projekt współfinansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.