5 listopada 2018

IV Spotkanie Pokoleń w Człopie  połączono z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość odbyła się z rozmachem i piękną oprawą sceniczną. Duży udział w tym przedsięwzięciu mieli uczniowie z SP w Człopie, którzy pod kierownictwem pań: A. Gieczewskiej i E. Szlędak, przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.: "Pisk Białego Orła".

Fabuła scenariusza została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę-wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu POETĘ, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej POLSKI jest BIAŁY ORZEŁ, którego głos-pisk słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Jest też i KOT-symbol bierności części społeczeństwa, której obojętny był los ojczyzny. Trzyaktowa fabuła została mocno wzbogacona muzyką, która buduje nastrój i emocje za sprawą ilustracji muzycznej Legendy o Białym Orle oraz piosenek ściśle z nią związanych. Wszyscy oglądający spektakl, byli pod wielkim wrażeniem gry uczniów i przekazu, jaki niósł  ze sobą scenariusz.

Autor: Katarzyna Gajewska.

• Powiększ zdjęcie IV Spotkanie Pokoleń Człopa 2018