Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

8 października 2019

W myśl słów Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” , 30 września2019r. w Szkole Podstawowej obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Z tej okazji wykonano wystawę promującą czytelnictwo, przeprowadzono konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater książki” oraz wręczono dzieciom dzienniczki mobilizujące do systematycznego czytania. Podsumowaniem akcji był apel w grupie wiekowej „Pacholęta”.

Uczniowie klas I-III przybyli przebrani za postacie z bajek.Prowadząca przeczytała wiersz „Książka”. W zabawnym i wesołym brzmieniu odbywała się dalsza część spotkania. Uczniowie bardzo chętnie słuchali żartobliwych wierszyków „Lokomotywa” J. Tuwima oraz „Na straganie” J. Brzechwy, które przeczytały nasze panie dyrektorki: Wiesława Sieczka i Ania Witulska. Uczniowie entuzjastycznie odpowiadali na liczne pytania „Zgaduj-  zgaduli” dotyczące przeczytanych tekstów z literatury dziecięcej. Na zakończenie odbyło się rozdanie dyplomów, wyróżnień oraz  nagród uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater książki”. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obfitował w różne atrakcje dla najmłodszych, ale przede wszystkim był okazją do przypomnienia, jak ważne jest czytanie dzieciom na głos i ile niesie ze sobą korzyści. Mamy nadzieję, że tego rodzaju akcje przyczynią się do promowania głośnego czytania dzieciom oraz do kształtowania wśród uczniów postawy czytelniczej. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka i tworzeniu więzi emocjonalnej z najbliższymi. Organizatorką akcji była p. Katarzyna Pogorzelska.