Profilaktyka zawsze na czasie!

18 maja 2021

W marcu uczniowie Szkoły Podstawowej w Człopie, w ramach działań profilaktycznych, obejrzeli przedstawienia teatralne on-line, teatru „Kurtyna” z Krakowa. Spektakl dla klas 1-3 pt. ”Szlachetne zdrowie” to lekcja prawdziwej wiedzy o naszym ciele i dobrej kondycji psychofizycznej człowieka. Najmłodsi widzowie poznali tajniki zachowania zdrowej diety, wpływu zajęć ruchowo-sportowych na stan naszych organizmów oraz niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla człowieka uzależnień.

Dzieci dowiedziały się, jak właściwie korzystać z mediów elektronicznych i jak systematyczna praca i nauka wpływa na nasze samopoczucie.  Przedstawienie teatralne pt. „Internetowa afera” obejrzeli uczniowie klas 4-5 z wychowawcami. Mieli okazję dowiedzieć się, jak grupa rówieśnicza wpływa na ich zachowanie i innych osób. Mogli zaobserwować, jak zachować się w trudnych sytuacjach wymagających podjęcia szybkiej decyzji, w jaki sposób poprosić o pomoc. Dowiedzieli się, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a zbyt długie korzystanie z mediów elektronicznych może doprowadzić do uzależnienia. „Powód do życia” to teatr dla  klas 6-8.  Nawiązywał on do zdrowia i życia, jako najważniejszej wartości człowieka. Przypomniał młodym ludziom, jak radzić sobie ze stresem, jak pokonywać słabości życiowe. Wskazywał, że słowa w ustach rówieśników mogą ranić innych, kiedy wypowiadają kłamstwo i plotkę. Podpowiadał, gdzie należy szukać wsparcia i pomocy w sytuacjach „bez wyjścia”.  Na kanwie przedstawień pedagodzy szkolni ogłosili konkursy w 3 grupach wiekowych. Uczniowie klas 1-3 przygotowywali prace plastyczne pt. ”Cieszy się umysł, cieszy się ciało, że biegać i skakać może niemało”. Wszyscy wykonali zadanie, wpłynęło bardzo dużo prac. Komisja konkursowa podjęła decyzję o nagrodzeniu całych klas nagrodami rzeczowymi. Nagrodzeni z klas 4-5, którzy wykonali prace plastyczne pt. „Weź nie hejtuj, weź pomóż” to: I miejsce Wiktor Stróżyński klasa 5 a, II miejsce ex aequo: Patryk Guz 4 c i Szymon Witczak 4 b, III miejsce ex aequo: Anita Zięba 4 a i Łukasz Jaworski 4a. Przyznano również wyróżnienie  Sewerynowi  Szeremetowi 4 c. Nagrodzeni w kategorii praca literacka - wiersz pt. ”Co dodaje mi skrzydeł?” to:  I miejsce: Magdalena Rogala 6 a, II miejsce Julia Kufel 7 b, III miejsce Julia Matyniak 8 b, w kategorii praca literacka -dłuższa forma wypowiedzi: I miejsce Oliwia Graś 6a, II miejsce Oliwia Jeziorska 7 b, III miejsce Szymon Gotowiecki 8 a. Fundatorem przedstawień i nagród konkursowych była GKRPA w Człopie. Akcję zorganizowały: p.H.Koczmara i p.A.Molińska.

Oliwia Jeziorska kl. 7b - Co dodaje ci skrzydeł

Oliwia Graś 6a Kartka z pamiętnika