Matematyka w lesie

28 czerwca 2021

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Człopie zrealizowali projekt edukacyjny pt. ,,Matematyka w lesie”, którego celem było nabywanie wiedzy i wykorzystywanie umiejętności matematyczno – przyrodniczych w praktyce. Uczniowie klas II-III kończyli realizację zadań, które były zaplanowane na poprzedni rok, jednak z uwagi na pandemię nie mogły być wówczas wykonane.

Projekt wykorzystywał różne metody pracy, by uczynić matematykę ciekawą. Najważniejsze było praktyczne zastosowanie swojej wiedzy i umiejętności. Uczniowie podczas zajęć korzystali z centymetrów, miarek, linijek, termometrów, zegarów, kalendarzy. W klasach oraz na korytarzu szkolnym można było podziwiać plakaty i prace plastyczne na określony temat. Forma zabawy sprawiła, że dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniach. Mierzyli wysokość drzewa metodą ,,na oko” z wykorzystaniem kolegi i jego wzrostu oraz centymetrem obwód pnia. Wykorzystując termometr, odczytywali temperaturę w klasie i w lesie. Gromadząc materiał przyrodniczy szacowali co jest cięższe, a co lżejsze oraz w określonym czasie zbierali szyszki, czy brali udział w wyścigu rzędów. Każdy miesiąc poświęcony był innemu tematowi: grudzień - ,,Czary linijki i krawieckiej miary”, styczeń - ,,Kalendarze i zegary- obliczenia i pomiary”, luty - ,,Zabawy z termometrem”, marzec - ,,Ważenie”, kwiecień - ,,Co już wiemy?”. Za realizację zadań w poszczególnych klasach odpowiedzialne były wychowawczynie.